شستشوی پتو

شستشوی لحاف

شستشوی پتو

شستشوی پتو

شاید برایتان جالب باشد که شستشوی پتو و دیگر لوازم خواب در سلامت ما بسیار موثر هستند. از آنجایی که پتو جزو لوازمی است که در طول روز و شب با بدن ما در تماس است، پاکیزگی آن حائز اهمیت می باشد. در غیر این صورت ممکن است باعث بروز بیماری های پوستی و یا ورود ویروس به بدن ما شوند. اما شستشوی صحیح آن ها مستلزم اصول و نکاتی می باشد. 

نکات شستشوی پتو

پتو ها به دلیل ساختار و بافتی که دارند محل مناسبی برای رشد و حیات باکتری ها می باشند. به منظور رهایی از دردسر میکروب ها و باکتری های احتمالی، توصیه می شود پتو ها در کوتاه مدت شسته شوند. با بهره گیری از روش های ساده، شستشوی پتو را می توان حتی در خانه هم انجام داد. توجه داشته باشید بافت برخی از پتو ها ممکن است در مجاورت با آب آسیب ببیند و نرمی خود را از دست دهد. برای جلوگیری از این امر برچسب روی پتو ها را مطالعه کنید تا نحوه شستشوی آن را بیابید.

در حالت کلی پتو ها به ۲ روش دستی و به وسلیه ماشین لباسشویی شستشو داده می شوند. در ادامه مقاله این دو روش را برای شما عزیزان شرح خواهیم داد.

شستن پتو در تشت

شستشوی پتو با دست

شستشوی پتو با دست

در این روش نخست تشتی را که پتو به صورت کامل در آن جای می گیرد را فراهم کرده و شیر آب سرد را باز کنید تا تشت پر شود و سپس مقداری مواد شویینده در تشت بریزید. بهتر است از مواد شوینده ملایم برای اینکار استفاده کنید. اجازه دهید تا پتو چند ساعت در همین حالت خیس بخورد.

سپس بخش های مختلف پتو را در آب به آرامی مالش دهید و به اصطلاح چنگ بزنید تا حسابی تمیز شوند. در طی انجام این فرآیند بهتر است به نوبت، گوشه های پتو را از آب خارج کرده و دوباره به درون آب فرو ببرید. 

آبکشی پتو با دست

بعد از انجام مراحل فوق و اطمینان از تمیز شدن پتو، نوبت به آبکشی آن می رسد. برای این منظور آب درون لگن(تشت) را کاملا خالی کنید و پس از آن دوباره آن را پر کنید.

سپس پتو را بفشارید و مطمئن شوید که کف و آب موجود در پتو کاملا از آن خارج شود. در عین حال توجه داشته باشید که پتو چلانده نشود و سعی کنید با فشردن، آب باقی مانده در پتو تخلیه شود. 

اکنون می بایست تشت را بدون استفاده از هیچگونه مواد تمیزکننده، با آب سرد پر کنید و مالش دهید. این حرکت به منظور خالی کردن کامل شویینده هایی که قبلا از آن استفاده کرده ایم، انجام می شود و آبکشی پتو را می توان اینگونه به عمل آورد.

تا زمانی که مواد شویینده کاملا از پتو خارج نشده عملیات فوق را انجام دهید. به طوری که کف و کثیفی ها کاملا از روی پتو ها برداشته شوند.

در آخر نیز آبکشی نهایی پتو را انجام دهید و آن را بر روی جای مناسبی پهن کنید تا کاملا خشک شوند.

شستشوی پتو با ماشین لباسشویی

قبل از هرچیزی مطمئن شوید که ماشین لباسشویی شما توانایی شستشوی پتو را دارد یا خیر. زیرا ممکن است به سیستم و تنظیمات ماشین لباسشویی شما لطمه وارد شود. 

شما می توانید با مطالعه کتابچه راهنمای ماشین لباسشویی خود، خیال خود را از این قضیه آسوده سازید.

شستشوی پتو با ماشین لباسشویی

شستشو با دور کم

سرعت ماشین لباسشویی را بر روی کٌند قرار دهید و دمای شستشوی لباس را طوری قرار دهید تا پتو با آب سرد شسته شود.

همانند روش شستشو با دست از مواد شویینده با قابلیت شوییندگی ضعیف استفاده کنید. محفظه ی مخصوص مواد شوینده را چک کنید که مواد شوینده ای از قبل در آن باقی نمانده باشد. توجه داشته باشید که مواد شوینده ای که از آن استفاده می کنید فاقد آنزیم باشد.

حال عملیات شستشو پتو را با دکمه start ماشین لباسشویی آغاز کنید. زمانی که عملیات شستشو پایان یافت نوبت به خشک کردن پتو می رسد. توصیه می شود ماشین لباسشویی عملیات آبگیری با سرعت کم انجام دهد. سپس پتو را از لباسشویی درآورده و در مکانی آن را آویزان کنید.

برچسب راهنما پتو

ما در این مقاله سعی داشتیم تا عملیات شستشوی پتو با دست و به وسیله ی ماشین لباسشویی را به صورت جداگانه به شما آموزش دهیم.

توجه داشته باشید که قبل از شستشوی پتو حتما برچسب روی پتو را چک کنید، چرا که ممکن است به دلیل جنس پتو نتوان آن را با ماشین شست و می بایست آن را با دست بشوییم.

برچسب نگه داری پتو

برچسب راهنما پتو

از آنجایی که برخی پتو ها نباید در معرض آب قرار گیرند، آن ها را حتی با دست هم نمی توان شست. در این حالت پتو ها را می بایست به روش درست توسط خشکشویی نمود تا آسیب نبینند. 

تمام این اطلاعات را می توان از روی برچسب راهنمای پتو مطالعه نمود و با توجه به توصیه های آن عمل نمود.

هدف ما از متن فوق اطلاع رسانی از روش های مختلف شستشوی پتو برای بهداشت و سلامت فردی شما خوانندگان گرامی این مقاله می باشد.