شستشوی مبل

تمیز کردن مبل

بخارشور کردن مبلمان

شستشوی مبل

شستشوی مبل یکی از حساس ترین نوع شستشو است. به دلیل جثه ی عظیم، حمل سخت، فوم و چوب بکار رفته در ساخت مبل ها نمی توان به راحتی آن ها را شست. اگر شستشو به درستی روی مبل ها انجام نشود در نهایت منجر به خراب شدن مبلمان شما می شود اما مطالبی که در این مقاله ارائه شده می تواند به شستشوی مبلمان در منزل کمک کند.خشکشویی آنلاین

شستشوی مبل در منزل

همه ی ما می دانیم که در هرخانه ای مبلمان وجود دارد و به خاطر زندگی مدرن، امروزه همه ی ما برای نشستن مبلمان را انتخاب می کنیم و به دلیل استفاده ی روزمره از مبل ها آن ها خیلی زود کثیف می شوند. مخصوصا مبل هایی که رنگ های روشن و پارچه های جیر دارند. در هر صورت آن ها هم مثل تمامی وسایل یک خانه باید تمیز و مرتب شوند زیرا ظاهر مبلمان در حفظ زیبایی خانه نقش بسزایی دارد.

 

برای اینکه بتوانیم مبل ها را به خوبی تمیز کنیم، اول باید به این نکته توجه کنیم که جنس پارچه ی مبل ما چیست؟

شستشوی مبلمانی که از پارچه های ساده و کریستالی هستند از مبلمانی که از جنس جیر یا پارچه های حوله ای شکل و چرم دارند بسیار سخت تر است زیرا پارچه های کریستالی بعد از شستشو ممکن است رد دستمال و مواد شوینده را روی خود نگه دارند در صورتی که پارچه های حوله ای و جیر این گونه نیستند. حال به سراغ مراحل شستشوی مبلمان در منزل می رویم.

روش جارو کشیدن مبل

جارو کردن

برای انجام این فعالیت ابتدا سریه مکش جارو را از لوله ی اصلی جدا می کنیم و لوله که آغشته به خاک است با دستمال خوب تمیز می کنیم. سپس با لوله ی اصلی جارو به آرامی روی مبل را جارو می کنیم و بعد تمامی درز ها و قسمت های حفره ای شکل مبل را هم جارو می کشیم تا گرد و غبار از سطوح مبل پاک شود. مراقب باشید هنگام جارو کردن، لوله ی مکش جارو روی دکمه ها و وسایل تزیینی مبلمان تان نرود زیرا ممکن است آن ها از جایشان کنده بشوند.

شستشو

در این مرحله مقداری مایع شستشو مثل شامپو فرش یا شامپوی شستشوی مو و شامپوی مبلمان را با مقدار کمی آب حل کرده و سپس با یک پارچه ی حوله ای تمیز که بهتر است رنگ آن سفید باشد مایع شستشو را روی مبل بکشید.

  • توجه داشته باشید مقدار مصرف مایعتان کم باشد که مبل را خیلی خیس نکند. بعد همه ی قسمت های مبلتان را بصورت یک دست با همین روش تمیز کنید اما هرگز شستشو را فقط به یک منطقه ی خاص محدود نکنید زیرا پس از خشک شدن ملاحظه می شود که یک قسمت تمیز شده و بقیه ی قسمت ها کثیف باقی مانده است. مگر اینکه مبلتان را تازه شسته باشید و فقط لکی روی آن ایجاد شده باشد و هدفتان از بین بردن لکه ها باشد.تمیز کردن مبلمان
  • اگر لکه ها و کثیفی های مبل شما لکه های روغنی باشد شما می توانید با محلول نمک و الکل آن ها را از بین ببرید و یا از پودر بچه استفاده کنید. اگر پودر بچه چند ساعت روی لک های چربی باشد آن ها را به خودش می کشد .
  • اگر لکه ی شما لکه چایی باشد که بسیار هم مرسوم است شما می توانید برای پاک کردن این لکه از نمک یا سرکه استفاده کنید البته حواسان باشد که این مواد را به اندازه به کار ببرید تا آسیبی  به مبلمان شما وارد نشود.
  • اگر در منزلتان دستگاه بخار شور دارید می توانید به راحتی مبل هایتان را بشویید فقط کافیست اول آن ها را جارو کنید و سپس با دستگاه بخار شور با درجه کم آن ها را شستشو بدهید.

خشک کردن

خشک کردن قسمت شسته شده به این صورت است که باید یک حوله ی خشک و تمیز را روی مبل بگذاریم و با دست روی مبل فشار دهیم تا حسابی آب آن گرفته شود. سپس مبل شسته شده را درپشت پنجره ای که نورگیر است یا داخل تراس قرار دهید تا به آرامی خشک شود. حواستان باشد تا وقتی که مبل به خوبی خشک نشده است از نشستن روی آن پرهیز کنید.

شستشوی مبل توسط مبل شویی ها و خشکشویی ها

مراکزی که شستشوی مبل را انجام می دهند خدمات بسیاری دارند که بدون هیچ آسیبی به مبل شما، آن ها را تمیز و براق می کنند. مبل شویی ها خدمات شستشو را در منزل شما هم انجام می دهند. آن ها ابتدا مبلمان را به مواد شوینده آغشته کرده و خیلی خوب آن ها را با کف می شویند که این کار حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد. سپس با دستگاه های صنعتی مبل شویی که کارشان مکش آب هست کف و آب را از مبل ها خارج می کنند و آن ها را خشک می کنند.

خشکشویی های بزرگ نیز این فعالیت ها را انجام می دهند و نیروهای مجربی را برای شستشوی مبلمان شما به منزل شما اعزام می کنند.