شستشوی لباس کپک زده

شستشوی لباس کپک زده

اگر منزل شما رطوبت بیش از حد دارد، محل خوبی برای رشد کپک بر روی لباس و پارچه است. لباس های ساخته شده از پنبه یا سایر مواد ارگانیک باعث ایجاد منابع غذایی عالی برای تولید قارچ و کپک می شوند.

مواردی برای از بین بردن کپک از لباس

برای خلاص شدن از کپک، چند راه حل وجود دارد که می توانید لباس های کپک زده را به کمک آن ها شستشو دهید تا کثیفی ها به طور کامل از روی لباس پاک شوند. برخی موارد خوب عبارتند از:

  • سفید کننده
  • بوراکس
  • سرکه
  • مواد شوینده ضد کپک

نکاتی در مورد از بین بردن کپک از لباس

در مورد از بین بردن کپک از لباس چند نکته کلی وجود دارد. اولی اینکه بهتر است لباسهای خود را با آب گرم بشویید. در حالت کلی آب گرم برای از بین بردن کپک، قارچ و موادی که باعث ایجاد حساسیت هستند، می باشد. البته مطمئن شوید که آنقدر از آب گرم استفاده نکنید که باعث آسیب به لباس شما شود.

هنگامی که قصد شستن لباس های خود جهت کپک زدایی را دارید، توصیه می شود حداقل دو وهله کامل آنها را بشویید. بعد از شستشوی لباسهای خود، آنها را در مقابل خورشید آویزان کنید. گرمای ناشی از خورشید و اشعه ماوراء بنفش آن به از بین بردن کپک کمک می کند. خورشید دارای خاصیت سفید کنندگی است که می تواند به محو شدن لکه های کپک کمک کند.

خشکشویی آنلاین تهران

ترکیب سفید کننده و آب

کپک زدایی لباس با سفید کننده

شستشوی لباس در محلول سفید کننده و آب می تواند کپک را از بین ببرد. علاوه بر این، سفید کننده می تواند لکه های باقی مانده از کپک بر روی لباس را محو کند.

قبل از استفاده از سفید کننده، حتماً هشدارهای برچسب لباس خود را بررسی کنید تا مشکلی برای لباس شما پیش نیاید. ممکن است شما بخواهید بعد از مخلوط کردن محلول سفید کننده و آب، فقط یک لکه آزمایش روی لباس خود انجام دهید تا مطمئن شوید که از بین نمی روند.

گزینه دیگر، استفاده از کلرکس یا شوینده ارگانیک اکسیژنی به جای محلول سفید کننده و آب است.

شستشوی لباس با سفید کننده

این کار را با قرار دادن لباس های خود در ماشین لباسشویی و اضافه کردن مواد شوینده به ماشین لباسشویی شروع کنید.

خشکشویی لباس

هنگامی که ماشین لباسشویی با آب پر شد، حدود یک فنجان سفید کننده را اضافه کنید (یا هر مقداری که برچسب نگه داری توصیه می کند).

اجازه دهید تا ماشین لباسشویی شما مانند حالت عادی کار کند.

هر زمان که متوجه محو رنگ های حاصله از کپک شدید، لباس های خود را برداشته و به خوبی آن ها را شستشو دهید.

اجازه دهید لباس ها را در سفید کننده خیس بخورند

از غلظت حدود نیم فنجان سفید در هر گالن آب یا هر نسبت آن را برچسب سفید کننده استفاده کنید.

نسبت ترکیب آن حدود نصف فنجان سفید کننده در حدود ۳.۷ لیتر آب توصیه شده ولی برای دقیق تر بودن می توانید برچسب راهنمای سفید کننده را مشاهده کنید.

بگذارید لباس ها برای چند ساعت در محلول خیس شوند و مطمئن شوید که رنگ ها از بین نمی روند.

بعد از خیساندن لباس در سفید کننده، آنها را در ماشین لباسشویی خود همانند معمول شستشو دهید.

کپک زدایی لباس با سرکه

سرکه ۸۲٪ گونه های کپک را از بین می برد و معمولاً می تواند کپک در حال رشد روی لباس را هم بکشد. همچنین سرکه بوی کپک را نیز از لباس ها خارج می کند.

نحوه شستشوی لباس کپک زده با سرکه

برای از بین بردن کپک از لباس خود با استفاده از سرکه، لباس های خود را در ماشین لباسشویی به همراه مواد شوینده قرار دهید و بگذارید دستگاه از آب پر شود.

روش ریختن سرکه در ماشین لباسشویی

  • سپس حدود یک یا دو فنجان سرکه به محفظه شوینده لباسشویی اضافه کنید.
  • اجازه دهید ماشین لباسشویی به طورعادی، چرخه خود را طی کند.
  • روش دیگر این است که لباس های کپک زده را در سرکه خیس کنید.
  • بگذارید لباس شما در محلول یک فنجان سرکه سفید در  سطل آب به مدت حدود یک ساعت خیس شود.
  • بعد از خیساندن، لباس ها را با مواد شوینده در ماشین لباسشویی خود بشویید تا کپک و کثیفی ها و سرکه از بین برود.
  • ممکن است لازم باشد این روند را تکرار کنید تا اثراتی همچون بوی کپک زدگی از لباس شما خارج شود.

نحوه جلوگیری از ایجاد کپک بر روی لباس

اگر روی لباس شما کپک رشد کرده است، معمولا به این دلیل است که آنها را برای چند روز یا بیشتر در فضایی مرطوب رها کرده اید. هر بار که لباس های خود را شستشو می دهید، باید آنها را روی بند آویزان کنید یا هرچه سریعتر آنها را در دستگاه خشک کن خشک کنید. لباس هایی که یک روز تا چند روز از شسته شدنشان می گذرد و هنوز مرطوب مانده اند، در معرض ابتلا به کپک هایی می باشد که روی آنها شروع به رشد می کند.

این امر در مورد لباس هایی که عرق کرده و یا خیس شده اند نیز صدق می کند. ابتدا لباسهای عرق کرده را از جایی آویزان کنید تا بتوانند هوا بخورند. همین کار را برای وسایل شنا (مایو، عینک شنا و …) که مرطوب هستند انجام دهید. حوله ها نیز پس از استفاده باید آویزان شوند تا خشک شوند. اگر کفش هایی دارید که عرق کرده اند قبل از کنار گذاشتن آنها، آنها را در جایی قرار دهید که هوا بخورند.

شما می توانید لباس های کپک زده خود را به خشکشویی لاندراپ بسپارید تا بدون وجود هیچ دردسری لباس هایتان تمیز و پاکیزه شوند.