شستشوی لباسشویی

شستشوی لباسشویی

حتی دستگاهی که برای شستن ساخته شده است، گاهی خود نیاز به شستشو دارد.

شاید برایتان سوال باشد که چرا ماشین لباسشویی که خود وسیله ای برای شستشو می باشد را باید تمیز کرد. عجیب به نظر می رسد اما دستگاهی می دهد، هر چند وقت یکبار نیاز به شستشو دارد. تعمیر و نگهداری منظم ماشین لباسشویی به منظور جلوگیری از ایجاد کپک، گرد و غبار، خاک و باقی ماندن کف شوینده های مصرفی کمک می کند، که این موضوع می تواند برای سلامتی و لباس شما مفید باشد و از ایجاد بو و لکه های پوستی نیز جلوگیری شود.

تمیز کردن ماشین مخصوصاً واشر لاستیکی اطراف درب آن به دلیل اینکه اکثرا مرطوب است، بسیار مهم می باشد. سعی کنید پس از هر بار شستشو، از پارچه پنبه ای برای خشک کردن قسمت داخلی درب و واشر لاستیکی آن استفاده کنید.

خشکشویی آنلاین تهران

قفل نگهدارنده درب ماشین لباسشویی

همچنین، درب آن را باز نگه دارید تا موجب گردش هوا در داخل ماشین لباسشویی شود. برخی از ماشین لباسشویی ها دارای یک چفت مغناطیسی هستند که درب آن را به اندازه یک اینچ را باز نگه می دارد و مانع بستن آن است. اگر دستگاه شما نیز چنین چفتی دارد، از آن برای تهویه هوای ماشین لباسشویی استفاده کنید. اگر ماشین لباسشویی شما چنین چفتی ندارد، یک قفل از بازار برای آن خریداری کنید که در اکثر دستگاه ها کار خواهد کرد و امر دردسر سازی نخواهد بود.

صرف نظر از اینکه چه نوع ماشین لباسشویی دارید ، هر سه ماه یک بار آن را خالی (بدون لباس) با آب داغ و یک فنجان شوینده مخصوص لباسشویی برای بهداشت بیشتر و تر کردن قسمت های داخلی، در محفظه شوینده دستگاه بریزید. اکنون اجازه دهید تا نگاهی به چند روش دیگر برای تمیز کردن مناسب ماشین لباسشویی خود بیندازیم تا از ایجاد قارچ و جرم در دستگاه جلوگیری شود.

قرص های تمیز کننده

بسیاری از ماشین لباسشویی های جدید با راندمان بالا دارای حالت تمیز کردن هستند که به این گونه ای طراحی شده اند که می توانند لباسشویی را با استفاده از یک قرص یا مایع مخصوص تمیز کردن، بشویند و بدین ترتیب شما می توانید ماشین و لباس را به صورت همزمان بشویید. محصولاتی مانند CALGON قرص جرم گیر ماشین لباسشویی را می توان یک بار در ماه استفاده کرد، اما شما نباید تنها به این محصولات اعتماد کنید.

در حالی که تمیز کردن ماهانه واشر مطمئناً به شما کمک می کند، اقدامات زیر نیز باید انجام شود تا فراتر از استفاده از یک ماده تمیز کننده باشد.

تمیز کردن به روش طبیعی

تمیز کننده های طبیعی

سرکه و جوش شیرین پاک کننده های طبیعی شگفت انگیزی هستند و می توانید آن ها را با خیال راحت در ماشین لباسشویی خود استفاده کنید. کم تر از ۱ لیتر سرکه سفید و یک فنجان جوش شیرین را برای تمیز کردن اضافه کرده و ماشین لباسشویی را بدون لباس راه اندازی کنید. اگر واشر شما یک گزینه خیساندن اضافی دارد، آن را اجرا کنید تا اجازه دهید مخلوط سرکه و جوش شیرین در درون دستگاه به خوبی فرآیند شستشوی لباسشویی را انجام دهد. سپس این فرآیند را دوباره با فقط آب تکرار کنید تا بقایای کثیفی های باقی مانده را از بین ببرید.

  • سرکه و جوش شیرین ضد عفونی کننده و همچنین سفید کننده نیستند، اما محلول آن ها را می توان بسیار قوی می باشد.
  • فراموش نکنید که درب ماشین لباسشویی را بین شستشوها باز بگذارید تا فضای داخلی دستگاه و واشر درب خشک شود.
  • توجه داشته باشید که حیوانات خانگی کنجکاو، از کنار دستگاه عبور نکنند.

معمولا واشر لاستیکی یا واشر دور درب، کثیف ترین قسمت ماشین لباسشویی شما هستند. آب و رطوبت در آنجا جمع می شود که محیط مناسبی برای پرورش میکروب و باکتری ایجاد می کند.

برای تمیز کردن و پاکسازی آن ناحیه ، از یک برس نرم و محلول سرکه و جوش شیرین استفاده کنید.تا حد ممکن لای واشر لاستیکی را باز کنید (مراقب باشید که آن را پاره نکنید) تا بتوانید نقاط سخت و محکم را تمیز کنید. 

تمیز کردن لاستیک لباسشویی

  • اگر بعد از یک شستشوی خوب هنوز لکه های تیره را در بر روی لاستیک واشر مشاهده می کنید، ممکن است آن منطقه کپک زده باشد. سعی کنید آن لکه ها را با سفید کننده اکسیژنی بشویید.

در حالی که می توانید از هر نوع برس نرمی برای تمیز کردن ماشین لباسشویی خود استفاده کنید، نوع باریک که شبیه یک مسواک غول پیکر است را برای ورود به نواحی تنگ به شما پیشنهاد می کنیم.

شستشوی ماشین لباسشویی های خشکشویی ها به دلیل بزرگ اندازه آن ها کار بسیار دشوار تری می باشد.

سینی را بشویید

سینی ماشین لباسشویی را جرم گیری کرده و همچنین محفظه مواد شوینده را درآورده و تمیز کنید. همچنین شکاف هایی که در آن می چرخد. این منطقه می تواند با گذشت زمان باعث جذب خاک و ایجاد آشغال شود و می تواند ماشین لباسشویی شما را خراب کند.

  • زیرا این رسوب ها و آشغال ها به مرور مانع چرخش سینی شده و به سیستم ماشین لباسشویی آسیب می زنند.