شستشوی تشک

ضدعفونی کردن تشک

شستشوی تشک

شستشوی تشک

شما تقریباً یک سوم زندگی خود را روی تشک خود می گذرانید، بنابراین شستشوی تشک جزو وظایف خانگی می باشد که برای پاکیزگی تشک ها می بایست اقداماتی انجام شود. تمیز کردن منظم تشک باعث کاهش احتمال ابتلا به آلرژی شده و می توانید سال ها با خیال راحت از آنها استفاده کنید. هم چنین جارو کردن خانه و تمیزی کف برای جلوگیری از ایجاد لک و کثیفی روی تشک، بسیار موثر می باشد. تمیز کردن تشک کار چندان سختی نیست و می توانید با استفاده از برخی ابزارها و وسایل معمول تمیز کردن، شستشو را انجام دهید.

در آوردن لوازم خواب از تخت خواب

بالش و دیگر لوازم خواب را از تخت جدا کنید.

 در صورتی که تشک توسط ملافه پوشانده شده است، قبل از اینکه بخواهید تشک را تمیز کنید می بایست آن ها را از تشک جدا نمایید. جدای ملافه، بالش، پتو و سایر لوازم خواب نیز به صورت جداگانه می بایست شسته شوند. توصیه می شود رو بالشی ها حداقل هفته ای یکبار شسته شوند، تا مکانی برای رشد باکتری ها نشوند. پتو ها را تا کرده و به همراه لوازم تخت خواب، به اتاقی دیگر منتقل کنید. 

ملافه ها را جمع کنید. 

هنگامی که تمام وسایل تزئینی، بالش و روکش تخت از روی تخت برداشته شد، هر لایه ای که روی تشک را می پوشاند را از روی تخت جدا کنید. این لایه می تواند پوششی پلاستیکی برای جلوگیری از نفوذ گرد و غبار به تشک باشد. تمام وسایل جدا شده از تشک را به صورت جداگانه در سبد لباس های کثیف قرار داده و به صورت مجزا توسط لباسشویی بشویید.

شستن لوازم خواب با لباسشویی

ملافه ها را بشویید.

زمانی که همه چیز از روی رختخواب برداشته شد و تشک لخت است، می توانید روند تمیز کردن را شروع کنید. حین تمیز کردن تشک، پوشش ها، ملافه ها و دیگر موارد تزئینی را در ماشین لباسشویی بشویید. هنگام شستشوی هر کدام از لوازم خواب برچسب های مراقبتی را مطالعه کرده و طبق دستورات آن عمل کنید. در هنگام شستشوی ملافه برای از بین بردن هرگونه باکتری یا کنه و گرد و غبار که ممکن است در ملافه های شما پنهان شود، از آب گرم و خشک کن استفاده کنید.

اولین قدم برای تمیز کردن تشک، کشیدن جارو برقی می باشد. با این کار کنه ها، گرد و غبار، پوست مرده، مو و سایر بقایای آن از تشک خارج می شود. اگر با جارو برقی نتوانستید به صورت کامل کثیفی ها را از میان ببرید، قلم مو می تواند ابزار خوبی برای اینکار باشد. قبل از این که جارو برقی بکشید، از اتصالات لوله ها اطمینان حاصل کرده و برس های آن را به خوبی تمیز کنید.

هرگونه نشتی که بر روی زمین باقی مانده را تمیز کنید.

هرگونه نشتی که اخیرا بر روی زمین ریخته و هنوز خیس است باید تمیز شود. به وسیله یک پارچه تمیز و مرطوب به آب سرد، لکه ها را پاک کنید. سعی کنید جوری کف را تمیز کنید که لکه ها از سویی به سوی دیگر جابجا نشوند، زیرا اینکار در ادامه سبب می شود تا مایعات اضافی باقی مانده بر روی کف جذب تشک شوند.

تمیزی زمین

محلول هیدروژن پر اکسید و مایع ظرفشویی 

۲ قاشق غذاخوری (۳۰ میلی لیتر) هیدروژن پراکسید و ۱ قاشق غذاخوری (۱۵ میلی لیتر) مایع ظرف شویی را در یک کاسه کوچک ترکیب کنید. با یک قاشق آنها را به هم بزنید تا کف کند. یک مسواک که در خانه بلا استفاده است را درون محلول فرو کنید و به آرامی بر روی نواحی کثیف و لک شده بکشید. کف حاصله بر روی تشک را به وسیله یک پارچه مرطوب پاک کنید.

مراقب فوم تشک باشید!

اگر محتویات تشک مورد نظر از فوم باشد، می بایست از کمترین مقدار تمیز کننده استفاده کنید تا فوم آن خیس نشود. روشی که توضیح داده شد برای لکه های حاصله از گرد و غبار، مواد غذایی، نوشیدنی بسیار موثر خواهد بود.

لکه های بیولوژیکی را با پاک کننده های آنزیمی تمیز کنید.

یک پارچه تمیز را به مقداری پاک کننده آنزیم دار و آب سرد آغشته کنید. پارچه را بر روی ناحیه ای که لک شده بکشید و اجازه دهید مواد پاک کننده حدود ۱۵ دقیقه بر روی آن بماند. توجه داشته باشید که پاک کننده های مایع را مستقیما روی تشک اسپری نکنید. تشک ها برای خیس شدن طراحی نشده اند پس از کمترین مواد پاک کننده برای از بین بردن لک ها استفاده کنید. پاک کننده های آنزیم دار پروتئین های موجود در خون، ادرار، عرق، استفراغ و سایر لکه های بیولوژیکی را تجزیه می کند.  هم چنین در مورد لکه های چرب و روغنی هم این روش موثر خواهد بود.

بو زدایی به وسیله جوش شیرین

جوش شیرین را روی تشک بپاشید.

هنگامی که به لکه ها رسیدگی کردید، می توانید کل تشک را تمیز کرده و آن را بو زدایی کنید. برای انجام اینکار به مقدار لازم جوش شیرین بر کل سطح تشک بپاشید. برای ایجاد بوی تازگی در تشک، قبل از پاشیدن جوش شیرین، می توانید ۵ قطره روغن اسانسی مورد علاقه خود را به جوش شیرین اضافه کنید. سپس برای اعمال جوش شیرین به حالت یکنواخت، ابتدا آن را درون دستگاه غربالگری ریخته و به وسیله آن بر روی تشک توزیع کنید.

بوزدایی تشک

اجازه دهید جوش شیرین حداقل ۳۰ دقیقه بر روی تشک بنشیند. با این کار به تجزیه اسیدها، بوزدایی و جذب مایعات باقیمانده از تمیز کردن نقطه به نقطه می پردازید. در صورتی که زمان برایتان مهم نیست اجازه دهید تا جوش شیرین برای چند ساعت بر روی تشک بماند. هرچه زمان ماندن جوش شیرین بر روی تشک طولانی تر باشد، جذب بو و تمیزی آن بیشتر می شود.

تشک را جارو بکشید. 

زمانی که تشک خشک شد به وسیله جارو برقی جوش شیرین های باقی مانده را از روی تشک خارج کنید. اسید ها، بو و مایع پاک کننده ای که مصرف می کنید به جوش شیرین چسبیده و شما می توانید آن ها را جارو کنید. اگر باز هم موادی در درز ها باقی ماند می توانید این کار را به وسیله قلم مو انجام دهید.

خشک شدن تشک در هوای آزاد

اجازه دهید تا تشک هوا بخورد.

 وقتی تشک کاملا تمیز شد، تشک را در مقابل پنجره ای گذاشته و آن را در معرض هوای آزاد قرار دهید تا هر مایع باقیمانده در تشک خشک شود. رطوبت موجود در داخل تشک خود می تواند باعث جذب باکتری و بیماری شود و در نهایت حل این موضوع کار دشواری خواهد بود. در فصول گرم سال، یک پنجره در اتاق را باز کنید تا تشک خشک شود. هم چنین می توان پرده ها را کنار زد تا در معرض نور خورشید قرار گیرد. زیرا اشعه ماوراء بنفش در آفتاب به از بین بردن باکتری ها از روی تشک کمک می کند، بوها را حتی بیشتر از قبل بین برده شما می توانید سریعتر آن را خشک کنید.

برای شستشوی تشک و رهایی از دردسر های آن می توانید آن را به خشکشویی آنلاین بسپارید تا به وسیله دستگاه های مخصوص آن را پاکیزه کنند.